Deník z Norska - květen 2022

květen 2022

První měsíc v Norsku

První týdny až měsíce jsou vždy v nové zemi uběhané. Není to zkrátka dovolená. Musíte se zařadit do systému jak sociálního, tak vládního. 
V Norsku jsme se museli osobně přihlásit k daním a zároveň zažádat o místní občanku s ID číslem (Jak jsme získali ID kartu (triazpetlet.cz) 
. Neexistuje, že budete někde pracovat a nebudete platit daně. Dokonce to platí i pro zdravotní pojištění, které se zkrátka musí platit stále a je dobré zvážit i dobrovolné důchodové, pokud pracujete mimo Evropu (důležité i pro nepracující manželky a nemyslím tím penzijní připojištění). Jednoduše to znamená, pokud člověk odjede ze své země, není osvobozen od základních plateb, jinak si zakladá na obrovské dluhy.

Měli jsme neuvěřitelné štěstí na úřednici na daňovém úřadě, protože díky ní jsme ID číslo získali do dvou týdnů (trvá to dokonce až tři měsíce). ID číslo nemůžete dostat, pokud se neprokážete pracovní smlouvou a nebo dostatečnými finančními prostředky na život v Norsku (v  Dubaji je to stejné). Nyní můžeme s ID číslem zažádat o zřízení bankovního účtu a získat bank ID.

Mě se podařilo během brouzdání po norských inzercích najít auto na prodej, které splňuje naše požadavky. Jak jste četli v předchozím článku, tak nová auta v Norsku nejsou a čeká se na ně i rok a půl. Jednou za čas firmy vrací služební auta z operativního leasingu (odkup je úžasně předražený, a proto se auta vrací). Ale pro někoho, kdo ten operativní leasing neplatil je to úžasná šance získat plně servisované auto od autorizovaného prodejce za výhodnější cenu. A mě se takové auto podařilo opravdu najít.

S Tomem jsme neváhali a ihned jsme psali do prodejny. Hned druhý den se jel Tomáš na auto podívat a projet se. Výhodou je, že i když tady nebyl přiliš dlouhý lockdown, tak i přesto byli lidé poměrně dlouho na homeoffice a vrácená auta ,v této době, mají málo najeto, i když jsou 3 roky staré. Koupili bychom hned, ale nemůžeme. To je něco co nás překvapilo. Mysleli jsme si, že s ID kartou už můžeme koupit auto, SIM s tarifem a nebo lítačku na autobus. Nemůžeme. K tomu, abychom něco koupili, musíme mít otevřený bankovní účet a hlavně přidělené bankovní číslo bank ID, které podle výběru banky může trvat také až 2 měsíce. Takže auto jsme si pouze zamluvili na smlouvu, ale vlastnit a nebo dokonce s ním odjet můžeme až poté, co budeme mít bank ID. Pokud bychom to sečetli, tak to znamená, že tu člověk může chodit pěšky skoro půl roku. Za měsíc duben jsem nachodila 243 km. Nestěžuji si, na chůzi venku jsme se také těšili, ale spíše v lese než podél silnice. Ano, půjčit auto si tu můžeme. Nejmenší auto je za cca 50 tis. Kč na měsíc, plus příplatek za druhého řidiče, plus příplatek za pojištění, plus příplatek za neomezené km a hned jsme na ceně od 65 tis. Kč. Ale dorazily nám věci z Malajsie včetně dopravních prostředků, takže jsme si hned polepšili (koloběžka a kola).

Tomáš jezdí do práce na elektrické koloběžce, která je tu velmi rozšířená hlavně mezi mladými Nory a já to mám díky přestěhování do bytu patnáct minut pěšky do školy. Obchody tu jsou snad na každém kroku, takže potraviny máme také přijemnou dochozí vzdálenost.  Dokonce i počasí se krásně mění a otepluje se. Jsme rádi. Ráno je to stále na kulicha, ale už jsme odložili rukavice a to je co říct :D. Také jsme zprovoznili kola, takže Adam je nadšený, že konečně nemusí do školy po svých. Jen si musíme dávat pozor, aby nám je neukradli. Ano, i v Norsku se krade. Tady ve měste se kola kradou nejvíce - a to jsou všechna zamčená zámkem na kolo. 

Jak se bydlí v Norsku?
Zatím se nám bydlí dobře. Jsou to teprve dva týdny co jsme se přestěhovali. Našli jsme si hezký byt, který má dokonce i extra místnost mimo byt, kam se dá mnoho věcí uskladnit, a také garáž. Norské byty jsou malé a hlavně mají málo úložného prostoru, proto mají Norové garáže nacpané k prasknutí a při výstupu z auta musí zatahovat břicho, aby se z garáže dostali - no nedivím se. My nemít tu extra místnost na chodbě, tak máme také garáž plnou. Máme z bytu krásný výhled na konec fjordu, zaparkované lodě, zvědavé racky a západ slunce. Co stále nemáme jsou postele. Objednali jsme je 13. dubna z Jysku ve městě a i přes dvě urgence stále nic - je tu všechno takové pomalejší. 

Nakupování v potravinách jsem první týdny dávala s překladačem, ale teď už ho nepotřebuji vůbec (spíš rozpoznat co je jogurt a co zakysaná smetana a nebo co je pšeničná a co žitná mouka). To jsem si předtím vůbec neuvědomila, že v Malajsii jsou všechny potraviny psané v angličtině (téměř vše je dovezené) a tady vlastně všechno v norštině. Obecně se říká, že je v Norsku draho, a je to opravdu tak. 
Ale ... jídlo v potravinách je tu levnější než v Malajsii. V Malajsii jsou lokální snad jenom kuřata, vajíčka a čili a zbytek se dovází a vše co je dovezené je drahé. V Norsku je hlavně menší výběr potravin (velmi málo značek), mají tu pouze lokální značky (je to fajn, podporuje se lokální dodavatel, ale také tím může vláda držet cenu). Od mléčných výrobků najdete maximálně dvě značky a i výběr výrobků je oproti ČR takový omezenější. Ale beru to pozitivně, nenutí mě to kupovat kraviny :D a nebo zbytečně mnoho potravin. Ale v Čechách si ten výběr užiju! 

Cizinci, kteří žijí v Sandefjordu už několik let mi říkali, že si musím dát pozor na kvalitu potravin, které kupuji a hlavně na datum spotřeby. Ze začátku jsem nechápala, vždyť Norsko je každýho sen, protože je tady všechno prý nejlepší a každý sem chce. Já mám naštěstí na každou zemi neutrální názor dokud tam nežiju alespoň dva roky, takže mám neutrální názor i na Norsko. Nevím jestli je to dobrá země pro žití, nevím zda je to tady finančně výhodné, nevím zda tu mají dobrou zdravotní péči, nevím co se tu pravidelně dodává za potraviny do obchodů. Co ale vím, že tu mají čistý vzduch a pitnou vodu z vodovodu (jako v Čechách) a za to jsem po letech v Asii a ME velmi ráda. Ale hned první týden s vlastní kuchyní a zásobováním ledničky jsem pochopila co tím mysleli. Nachytala jsem se několikrát, že jsem koupila potraviny, které měly datum spotřeby ten den (sýr, toastový chleba, salám, kuře) a také na kvalitu zeleniny, kterou jsem doma vybalila a vyhodila hned tři chycené mrkve. Čím to může být? Ať už je to čímkoli, tak je dobré v potravinách sledovat hlavně datum spotřeby, kor když už za to člověk zaplatí vyšší cenu (na evropské poměry). Takže teď to vím.

Poslední víkend v dubnu jsme vyrazili zase na výlet a tentokrát na druhý poloostrov Vesterøya . Posunuli jsme se autobusem a pak pomalu deset kilometrů zpět domu. Bylo nádherně (15°C), ale jakmile zafoukalo, tak to byla ledárna. Adam moc z výletu nadšený nebyl, ale po pikniku se trochu srovnal a výlet dal parádně. Ve městě jsme udělali větší nákup, protože v neděli jsou krámy zavřené a pak si zašli ještě na pivo do místního minipivovaru Fjordfolk, abychom dooslavili Tomášovo narozeniny. Adama jsme nechali doma. Za prvé by ho to tam nebavilo a za druhé Norové neradi vidí děti v zařízeních určených jenom pro alkohol. Pivo dobré a ceny jako v Malajsii (nemyslím ceny za Tiger nebo Heineken, protože ty nemají s pořádným pivem nic moc společného). Takže dobrá zpráva, pivo tu mají dobré.

Víkend jsme zakončili pravým norským vaflováním se sousedama. Ráno jsme se potkali u garáže, kde jsme dávali dohromady kola a večer jsme seděli ve společném grilovacím prostoru, jedli vafle a pili samozřejmě černou kávu. Bylo to skvělý.

image
22. května 2022

Život v Norsku

Jak být spokojený v Norsku? Jak se zabydlet v Norsku? Hodně záleží do jaké části Norska se přestěhujete. My bydlíme na jihu Norska, příroda je tu velmi podobná té české, na trajekt do Švédska to máme 10 minut pěšky a ve městě jedno OC menší než OC Forum v Ústí n.L. Cítíme, že nepotřebujeme ruch hlavního města Oslo, i když je tam samozřejmě více pracovních i kulturních možností, ani být zcela mimo civilizaci někde na severu Norska. Bydlíme v takovém norském Ústí nad Labem (s jiným složením obyvatel) a to nám zatím vyhovuje a věříme, že to tak bude dál.  
Pozn: jsme z Ústí nad Labem :)

image
19. května 2022

Jak na norské skořicové šneky?

Skandinávci milují skořici. Já mám skořici spojenou s jablečným závinem nebo vánočním cukrovím, ale v Norsku najdete skořici i ve chlebu. Jenže norské skořicové šneky se v našem městě evidentně nepečou, tak jsem je doma zkusila sama. Možná jsem je měla vytáhnout z trouby dříve, ale celkový dojem z nich mám dobrý. Našla jsem si na Google blog Norky, která peče snad od rána do večera a pak jsem zjistila, že totožný recept najdu i na českém webu Apetit online. Takže kdo má chuť zkusit něco skandinávského ke kafi, tak recept zde
Finské skořicové šneky | Apetit Online 

image
5. května 2022

Výlety v Norsku, Sandefjord

Kopec Varden se pyšní nejen svou historií, kterou ocení spíše starší Norové, ale hlavně krásným výhledem fjordy a cestu trajektem do Švédska. Pomalým krokem na deset kilometrů zpět domů.

image
13. května 2022

Norský losos

Kolik stojí norský losos? Kde koupím čerstvého norského lososa? I tyhle otázky jsem měla po návštěvě potravin, kde mě nabídka balených lososů nezaujala (příliš dlouhá doba od porážky). Vyrazila jsem tedy do místní rybárny, která je jediná ve městě a pyšní se prodejem ryb od roku 1911. Personál skvělý a nabídka ryb jak z časopisu - asi se budu muset naučit jíst i ostatní ryby a mořské plody. Lososa dnes udělám v troubě s citrónem a koprem. 
Přeji krásný pátek.

image
11. května 2022

Jaro v Norsku

Norové milují kytky. Obchody nabízí mnoho zahradních i balkonových květin a prostory zahrad, teras a městských parků se pomalu plní barevnými květy. Oproti Malajsii je tohle krásná změna. V Malajsii rostou v podstatě jenom zelené rostliny a barevné květy téměř nenajdete. Já jsem si koupila na balkón jednu pelargoni na zkoušku, tak uvidím jak se ji bude dařit na tom studeném větru. 

image
9. května 2022

Velrybí maso - steak z velryby

Město Sandefjord, ve kterém žijeme, má silnou historii právě v chytání velryb. Dokonce má v oficiálních znaku rybáře, který chytá velrybu. Tomáš měl v týdnu firemní večeři a objednal si steak z velryby. Je to velmi výživné červené maso. 
Jak jste na tom vy? Vyzkoušeli byste velrybí maso?

image
7. května 2022

Výlety v Norsku

Díky tomu, že bydlíme na jihu Norska, tak mohu opravdu říct, že je tu příroda velmi podobná té české. Mnoho lidí mi na Instagram píše, že jim některé fotky také přijdou jako focené v Čechách. Za to jsme tolik rádi. Nedovedu si představit bydlet na severu Norska, kde je sníh a zamaračená obloha ještě teď - asi by to po pár měsících bylo slušně depresivní. Také možná proto zde Norsko shání tolik psychiatrů. Je nyní přísný zákaz rozdělávání jakéholiv ohně v lese, protože dochází vzhledem k suchu k častým požárům, ale příroda se i tak zabarvuje do zelena a krásně voní.  
Včera jsme si vyšli na výlet po okolí a ušli příjemných 10 km. Cestou zpět jsme se stavili v italském bistru - vyzkoušet něco nového a docela jsme si pochutnali a místo bylo příjemné. Dokonce jsme tam nechali i rozumný peníz na místní ceny.

image
6. května 2022

Norština

Dnes jsem sebrala odvahu a objednala si kávu v norštině. Dodala jsem ještě, že chci slabou (single shot) a barista s úsměvem vše naťukal a otočil se dělat kávu. Ztuhla jsem a zeptala se ho anglicky, zda mi opravdu všechno rozuměl. 
"Ano rozuměl" odpověděl.
Na to se mě norsky zeptal, kde sedím :D a to jsem hned byla v čudu. Ale jako vlašťovka dobrý, snad těch vlašťovek bude více a více.

image
4. května 2022

Po škole

Po škole mě napadlo, že bychom se na kolech mohli posunout o kousek dál a přes moře zamávat Tomášovi do okna kanceláře. Škoda, že byl zrovna na meetingu a zprávu si nepřečetl. Ale třeba z okna koukal někdo jiný, kdo si všiml dvou postav, které mávaly a skákaly na druhé straně :D

Deník z Norska - duben 2022
Celodenní školní výlet za jakéhokoliv počasí.

Deník z Norska - červen 2022