Deník z Norska - listopad 2022

image
Norsko, Sandefjord
listopad 2022

Máme na zimu dost dřeva? Jak se topí v Norsku?

Naposledy jsme si doma topili v Číně - vlastně první rok netopili, protože jsme ještě nevěděli co čekat od čínské údržby a skoro měsíc museli bydlet v ledovém domě a přitápět si přímotopem .... nešlo bez něho jít ani na záchod.
Pak jsme žili 9 letech ve vedrech a najednou opět zima a topit? Nevadí nám to. Největším překvapením je Adam. Zvládá zimu, vítr a změny počasí z nás nejlíp a ani doma nekníká, že je mu zima a to se dnes ráno probudil a měl v pokoji 12°C. Přes noc se díky větru výrazně ochladilo a tak začneme topit i přes noc. 
Nejvíce mě v Norsku překvapilo, že většina bytů má možnost vytápění v krbových kamnech. Žádné centrální topení z tepláren tu není a topí se pouze elektřinou (přímotopy, podlahové topení) nebo dřevem v kamnech.
Dřevo se nakupuje na začátku prázdnin a kolem srpna už je nedostupné a nové bude zase za rok. Nabízí se hlavně bříza nebo dražší buk.
image
Norsko, Sandefjord
listopad 2022

Jaká služba je v Norsku ta nejdražší?

Podle mého názoru je to rozhodně taxi služba. Za 2 km zaplatíte 600 Kč 
Pro šokové srovnání: letenka ze Sandefjordu do Krakówa (Polsko) stojí 500 Kč, ale na letiště z centra Sandefjord zaplatíte taxikáři skoro 3000 Kč
 
Ale alespoň je to jízda v nové Tesle, která připomíná taxi z filmu Demolition man z roku 1993. Naštěstí za volantem nesedí mluvící figurína, ale reálný řidič v kravatě :D
Dokonce se v Norsku říká, že pokud nemáš hodně peněž, tak nikdy nelez do taxiku ... jojo něco na tom bude. My jsme tu jeli taxikem dvakrát (když jsme byli nemocní a museli jsme k doktorovi). Škoda, že nás tenkrát doktor nevzal a tak jsme se projeli zbytečně. 
Zlaté taxi-časy z Malajsie jsou pryč - ale tam zas mají naprosto jinou výplatu a používají vlastní auta (Grab). Myslím, že po dvanácti letech v zahraničí jsme již nabrali nějaké zkušenosti a rozhodnutí bydlet blízko centra a školy, ale zároveň mimo centrum, bylo nejlepší. Tomáš jezdí do práce autem a my s Adamem máme vše v dochozí vzdálenosti. A jako bonus to mám do práce 5 minut pěšky.

Deník z Číny, deník z Dubaje, deník z Malajsie, deník z Norska

Jak se žije v Číně? Jak se žije v Dubaji? Jak se žije v Malajsii? Jak se žije v Norsku?                                                     
Více o naší zahraniční zkušenosti v deníku zde