červenec/srpen 2022
Jako každý rok byly i tyto prázdniny velmi intenzivní a nabité. Aktivitu jsme měli naplánovanou na každý den. Letos tři týdny. Stihli jsme dokonce i návštěvy bank, úřadů a technickou kontrolu auta. Auto je vždy asi největší pruda, ale žádné si nepůjčujeme a jezdíme vlastním, které na nás stále čeká. Bohužel každé dva roky to chce STK a pravidelný servis, který se ne vždy hodí do prázdninového harmonogramu. I letos se to zvládlo a my jsme během čekání na auto vyrazili vlakem do Lužických hor na chatu, kterou nám půjčil Tomášův bratr. Je to úžasné místo plné přírody, ticha a pohody. Loni jsme tam dokonce trávili povinnou karanténu a bylo to skvělý. Udělali jsme si pár výletů po Lužických horách, dýchali smůlu a cpali se lesním ovocem ve velkém. Opekli buřta na ohni a dali si výborné lokální pivo Falkenštejn.
Jak je možné, že se nejlépe cítíme na samotě u chaty, kde není voda, na záchod se chodí do kadibudky kde pokaždé trnu hrůzou, že tam potkám pavouka? Je to jednoduché. My milujeme přírodu, výlety, české lesy a asi i nenáročný život. I když nenáročný ... stejně jako loni jsme si dole ve večerce u Vietnamce koupili šampaňské na oslavu začínající dovolené.Každý rok jedeme s naší ústeckou partou do hor, kde trávíme celý týden spolu na jedné chalupě. Letos jsme zvolili Jizerské hory a udělali jsme moc dobře. Byli jsme ubytovaní v nádherné chalupě, kde měl každý pokoj vlastní sociální zařízení (což jsme měli letos poprvé) a samozřejmě s polopenzí. Po letech, kdy jsme s sebou vozili tuny jídla a večer trávili jenom mytím nádobím jsme trochu z lenosti a s vidinou více si užít dovolenou vzdali. Navíc se vždy vozilo i dost piva v plechovkách nebo v plastu - pivo z pípy do sklenice je přece jenom zelenější ekologická stopa. Na tento týden se s Tomem vždy hodně těšíme. Je to krásný týden, ale také náročný. Chlapi se tam vždy natolik uvolní, že i rozhodnutí večera, kdy se budou dopíjet jenom zbytky, aby ten den tolik nepili skončí tak, že otevřou dvě nové lahve tvrdého. Ale na druhou stranu jsou vždy ráno připraveni vyrazit na pravidelný výlet po okolí, který je v průměru 10 km v kopcích.
Tomáše napadlo, že s klukama už dlouho neoslavil narozeniny, protože v dubnu v Čechách nejsme, a tak se s majitelem domluvil na opečené vepřové kýtě a večer se oslavovalo. Majitel nám nechal otevřenou hospodu, kde jsme si mohli sami čepovat pivo a posedět až do rána.
Děti se sice také vídají jednou až dvakrát do roka, ale stačí jeden den a hned jsou jedna velká parta. Občas je tam nějaká boxovačka - tentokrát byl v čele dění většinou Adam, který nemá jako jediný sourozence a není zvyklý na dětskou českou průbojnost. Já to osobně beru jako dobrou životní zkušenost. V Malajsii jsou děti školou držené v takové příjemné bublině, kdy nikdo na nikoho není zlej a všechno krásně kvete - jenže realita je mimo bublinu jiná. Adam se s tím poprvé setkal ve škole v Norsku (najednou děti křičí, strkají se a posmívají se někomu) a tady v Čechách k tomu ještě dostane šťouchanec nebo zatáhnutí na triko. No jo no ... musí se otrkat a naučit se zvládat i tyto situace. Týden utekl rychle a za sebe mohu říct, že už teď se těším na příští rok až se zase sejdeme. Každým rokem je to lepší a lepší. Možná proto, že nám děti rostou a nepotřebují už tolik péče a nebo je to tím, že stárneme :D ... ale denní průměr alkoholu si chlapi drží. Jen teď už to není zelená ale skotská whiskey a drahé rumy.
Říkala jsem si, že je to třeba tím severem Čech, ale před odjezdem do Ústí jsme se ještě stavili na jednu noc o kousek dál, kde byla ve stejném duchu parta z Pardubic a hlavně naši kamarádi. Kdepak, v Čechách se zkrátka pije všude a hodně. Alkohol je levný a snadno dostupný. Jestli někde zvedat cenu, tak určitě zde. I když ... v Norsku drží vysoké ceny za alkohol vláda a moc to ke snížení konzumace nepomáhá :D
Sami to znáte, že po dovolené vždy přivezete poměrně dost špinavého prádla, kdy některé kusy nejsou ani tak špinavé jako divně navlhlé z počasí. První dny bylo prádlo všude, protože nebyl nikdo kdo by ho vyžehlil a nebo uklidil do skříní (stále jsme někde byli). S Tomem jsme si řekli, že tento týden věnujeme nákupům podle seznamu, který jsme si připravili v Norsku. Nejenže je v Norsku velmi slabý výběr všeho, ale také je to 5x dražší a rozhodně ne kvalitnější. Věci vyrobené v Čechách jsou mnohdy i kvalitnější, protože díky prudě z EU se toho musí tolik dodržet, že firmy hrnou na trh fakt super věci. Ne, Norsko není v EU - nepotřebují, uživí se sami. A tak jsme koupili voděodolný prodlužovák vyrobený v ČR, druhý den jsme koupili prodlužovák s dlouhým návinem vyrobený v ČR a během večerního grilování u přátel, kterým přestal fungovat prodlužovák, jsme koupili i třetí. Ale to nebylo tak důležité jako naše rozhodnutí koupit v ČR věci na kempování. Koupili jsme tedy stan. Prohlédli jsme snad všechny stany v Norsku a žádný nebyl svou technologií a specifikací tak dobrý jako stany v ČR a to myslím i třeba značku Husky. My jsme však koupili značku Jurek, protože už jsme od nich jeden stan dříve měli a byl dokonalý. Koupili jsme si i karimatky a na internetu objednali spacáky. Obchod nám garantovat dodání do dvou dnů, tak jsme si krásně popleskávali záda jak nám ten časový harmonogram vychází. Jenže jsme si neuvědomili, že to neposílá výrobce, ale zprostředkovatel. Mezitím jsem se věnovala nákupu čajů (jojo, já a bylinné čaje - mám jich asi 100), koření (v Norsku mají jen základní a nebo pak směsi za ujetě vysokou cenu), nějaké české polévky (chuť nám připomíná dětství a jsou dobré), vitamíny, hroznový cukr v bonbonech (na ty lákáme Adama k výkonu na výletech) a pak blbosti, které jsme tam nemohli nechat, když to bylo ve slevě. Slevy jsou v českých krámech naprosto všude a pořád.
A ceny? Poprvé jsem si za ty roky všimla, že je něco dražší. Zarazilo mě to u mléka, toaletního papíru a mouky, u ostatních potravin ani tak ne. Sýry jsou hodně levné a nebo jogurty (smetanový český jogurt s jahodou za 7 Kč - vždyť to není ani možné). Nakoupili jsme toho dost a já začala pomalu panikařit, že to do kufrů nenacpeme. Neměli jsme jenom potraviny, stany a prodlužováky, ale my jsme si ještě mesíc předem objednali k rodičům zimní oblečení.
Ten den bylo opravdu teplo na nějaké balení. Nás panelový byt pod střechou byl úžasně vyhřátý, tak Tomáš vymyslel, že pojedeme k vodě na Krásný les. Tam je vždy o pár stupňů méně a voda studená. Ne, voda byla ledová a já s Adamem jsme tam odmítli vlézt. Na jedné straně rybníka se leží v plavkách a druhá strana rybníka je nudistická - tam jsou vždy jenom důchodci. Bylo tam nádherně! Klid, pohoda, všude maliny a občasná sprcha od psů, kteří vylítli z vody dřív než páníček. A dočetla jsem tam letní knižní výzvu - Hotýlek od Aleny Mornštajnové. Hezký, ale už si dávám od této spisovatelky po čtyřech knihách pauzu.
V pátek jsme se rozhodli, že oslavíme u mých rodičů Adamovo narozeniny, i když je má až za čtyři dny. Objednali jsme dort v naší tradiční ústecké cukrárně Barborka, vedle které jsem prožila dětství. Je přímo v centru města a bohužel díky pozici nebude nejnavštěvovanějším podnikem, ale drží se a je dobré je podpořit.
Narozeninová párty byla zároveň i rozlučková, ale už teď víme, že přijedeme zase na Vánoce. Naposledy jsme s rodinou slavili Vánoce v roce 2014!!!
Ne, spacáky nepřišly. V sobotu, den před oldetem, jsme to zkoušeli na poště, ale balík byl teprve na depu. Z Alzy nám přišel balík za pět hodin do Alza boxu, ale z Mall nám nepřišel ani za čtyři dny. Mrzelo nás to dost, ale naše chyba byla, že jsme to objednali pozdě. Balík tedy odešle tchán a snad tomu Norové nenapálí clo.
A to je z naší letní dovolené v České republice vše. Je tam krásně a lidé se mají dobře. Stačí jen vypnout televizi a vyrazit ven.
Krásný zbytek léta
Lucie
červen 2022
Slavnostního startovacího zatroubení se ujala velrybářská loď jménem Southern Actor, kterou vlastní muzeum města Sandefjord. Loď byla na vodu spuštěna v roce 1950 a je součástí silné historie v lovení velryb, díky které je město nejbohatším městem Norska. Southern Actor zatroubila v šest hodin večer a odstartovala vyplutí všech lodí podél fjordu na širé moře.
Všechny zápisy do deníku najdeš v tomto přehledu